Každý z nás někdy navštíví lékárnu. Mnozí z nás dokonce pravidelně, neboť potřebujeme své léky, které bereme dlouhodobě. V posledních měsících jsme si však mohli všimnout toho, že některých z nich je nedostatek. A to nejen těch méně prodávaných, nýbrž i těch základních.
To samozřejmě působí lidem, kteří je potřebují, problémy. Zde však není příliš na místě nadávat na konkrétní lékárnu. Ta za výpadek u dodavatele skutečně nemůže. Je nutné se podívat po příčině tohoto stavu. A ten má co dělat se současnou politickou a ekonomickou situací.
Není to však o tom, že by se ony preparáty posílaly do zahraničí. Důvod je mnohem prozaičtější a také mnohem méně příjemný. Jen málokdo jej bude chtít slyšet, avšak je nesporným faktem, že se tak děje. Současné výpadky v zásobování lékáren https://tlcargo.cz/services/ jsou paradoxně způsobeny zastropováním jejich ceny. Jak je to možné?
Jednoduše řečeno, tím, že byla stanovena maximální cena, nemohou firmy prodávat své zboží dráž. To znamená, že se jim snížil zisk. A to znamená, že se jim daný přípravek zkrátka již nevyplatí vyrábět – koneckonců, proč by měli prodávat se ztrátou, že?
Následkem pak je, že onen lék sice není tak drahý, jak by jinak byl, avšak zároveň není k sehnání, pokud někde ještě nejsou staré zásoby. A jak těch bude ubývat, situace se bude nadále zhoršovat. Jak z toho tedy ven?
Jednoduché řešení zde není. Buď můžeme vše nechat tak, jak je, nebo zrušit zastropování cen. V tom případě však tyto prudce vyletí nahoru prakticky u všech léků, což znamená, že zvláště chudší lidé budou mít problém si je koupit.
Ani jedna z výše popsaných situacích není nijak růžová, a obě mohou potenciálně vést až ke smrti lidí. Zatím to však vypadá, že z tohoto hlediska je zastropování cen tím menším ze dvou zel, ať už se nám to líbí nebo ne. A zřejmě tomu tak bude i nadále, dokud se nesníží ceny energií a plynu.