Přicházíte domů a před vámi se v předsíni utvořila kaluž vody? Je vám jasné, že muselo dojít k nějaké havarijní situaci, protože není jiný důvod, proč by se voda povalovala na podlaze? Jak správně postupovat, abyste věc řešili jednoduše a bez potíží?
Nezouvejte se z bot – voda na podlaze svádí k tomu vyzout se z bot a bosky řešit problém. Vyzutím z bot a svléknutím ponožek si sice obuv a ponožky nezmáčíte, ale problém je v něčem jiném – za prvé můžete skrze pokožku do krevního oběhu vstřebat nečistoty, například bakterie, a za druhé může voda proniknout do elektroinstalace. Stačí pak jen zlomek sekundy, kdy se bosou nohou dotknete vody, a může vás to usmrtit.
Vypněte hlavní jistič – zachovejte klid a namísto vyzouvání bot ihned vypněte hlavní jistič v elektrickém rozvaděči. Pokud jsou ve vaší blízkosti další osoby nebo domácí zvířata, postarejte se o to, aby všichni opustili byt, budete tu mít více prostoru a klidu pro odstranění závady.
Zavolejte instalatéry – vyplatí se mít zjištěný telefon na instalatérský havarijní servis již v předstihu, dokud se nic neděje. Jakmile dojde k závadě, nemusíte se zdržovat hledáním telefonického kontaktu a ihned instalatéry povoláte do akce. Ti většinou přijíždí do hodiny, a jsou dostupní 24 hodin denně po celý rok. Můžete jim zavolat i v noci, pokud například přicházíte domů z práce v nočních hodinách a situace vyžaduje okamžité řešení.
Nic jiného nedělejte – velkou chybou by bylo odstraňování omítky, abyste odhalili příčinu problémů. Toto se provádělo dříve, kdy neexistovaly moderní postupy vyhledávání úniku vody Kanalizace instalatéři, dnes na to mají instalatéři speciální nástroje, například formovací plyn nebo poslechové tyče Hykron. Vy se tedy naopak raději v klidu posaďte do křesla a nic nedělejte, vyčkejte příjezdu instalatérů a maximálně můžete odtáhnout od zdi nábytek a srolovat z podlahy koberce.