Máte v bytě koberec a chodíte po něm nejčastěji úplně naboso nebo v silonových punčochách? Jestliže máte chodidla umytá, pak je koberec méně zatěžován vaším potem, ale ne vždy máme čas nebo náladu po příchodu z práce ihned vstoupit do sprchy a teprve pak našlapovat po koberci, stává se, že si jdeme rychle odpočinout – natáhnout si nohy do ložnice nebo do obýváku a teprve po chvíli provádíme hygienu. Koberce tak díky našemu pohybu absorbují kromě potu i bakterie, které jej rozkládají, a po určité době se začne tento povrch nápadně podobat svým odérem týden nošeným propoceným ponožkám. Vtip je v tom, že obyčejný sáčkový vysavač si nedokáže poradit s odstraněním potu, odsaje jen část nečistot a zbytek v něm zůstane.
Zapáchající koberec není zrovna dobrou vizitkou domácnosti, budete se pak možná zdráhat k vám dokonce kohokoli pozvat na návštěvu a namísto do obýváku se posadíte do kuchyně, kde je na podlaze dlažba. Zápach vám může vadit i při posezení na koberci, pokud tu chcete cvičit, posilovat, pracovat na počítači nebo hrát s dětmi karetní hry.
Toto je tedy jasný důvod povolat na čištění koberce profesionální firmu, která si s vyčištěním tkaniny poradí. Dnes existuje řada čisticích strojů, některé jsou výkonnější, jiné méně, každopádně toto je způsob, jak z koberce odstranit kromě zápachu i zbytky nečistot, které se nalepí na vlákna a vytvoří na podlaze mazlavý povlak. Zbytky nečistot mění i barvu tkaniny, koberce ztrácí svou přirozenou krásu a je to spíše škaredý kus podlahové krytiny, než aby vám dělal radost.Čištění koberců je vhodné provádět v době, kdy lze místnost intenzivně větrat, aby se uvnitř netvořily plísně a koberec mohl co nejrychleji vyschnout. Ideální doba k této činnosti je buď horké léto anebo zima, kdy se v domě topí. Naopak na jaře a na podzim je chladněji, objekty se nevytápí a vysychání mokré či vlhké tkaniny není tak rychlé.